top of page

Vasara ir pigmentinės dėmės. Kaip su jomis atsisveikinti?


Vos pasirodžius saulei, kuri pavasarį ir vasaros pradžioje gana stipri, į pirmuosius spindulius reaguoja ir mūsų oda. Tik ne visada taip, kaip mes norėtume. Taip, taip, kalbame apie strazdanas ir pigmentines dėmes, kurios dėl padidėjusios melanino gamybos labai dažnai išryškėja būtent vasarą. Daugeliui moterų - tai tikras rūpestis, todėl su Laderma gydytoja dermatovenerologe Asta Dumbliauskiene kalbamės apie tai, kaip atsikratyti šios bėdos ar bent ją sušvelninti?

Gydytoja, ką galite patarti moterims, kurios žvilgtelėjusios į veidrodį ir ant veido pastebėjusios strazdanų ar kitokių pigmentacijos požymių, su jais atsisveikinti nori dabar pat. Ar yra kokių paprastų ir greitų receptų, ir ar tikrai verta skubėti jų imtis?

O, mes labai mėgstame skubėti. Todėl vis dar dažnai pasitaiko atvejų, kai žmonės, pastebėję apgamus ar kitokius pigmentinius darinius, tučtuojau imasi juos šviesinti – namuose ar grožio salonuose, net neįvertinę, kokia jų kilmė. Tačiau pirmas svarbus darbas tokioje situacijoje – ne pulti naikinti ar užsiimti savigyda, o išsiaiškinti, ar tai nėra apgamas, šlakas ar kitas sudėtingesnis odos darinys. Pavyzdžiui, yra tokia diagnozė kaip Lentigo (šlakinė) melanoma, o tai, kur baigiasi šlakas, kur prasideda melanoma, ne specialistui įvertinti yra tiesiog neįmanoma. Taigi, jei atsiranda koks nors pigmentinis darinys, yra paprasta auksinė taisyklė – tai turi įvertinti patyręs odos gydytojas.

Na gerai, tuomet ir pakalbėkime apie pigmentinių dėmių kilmę. Nes tai žinodami, tikriausiai galime nemažai nuveikti, kad save apsaugotume?

Tikrai taip, prevencija visada yra geresnis pasirinkimas, nei dorojimasis su pasekmėmis. Tačiau grįžkime prie kilmės. Pagrindinis pigmentines dėmes skatinantis faktorius yra saulė – ji paskatina melanino kaupimąsi ir šių dėmių (melazmų) formavimąsi. Tačiau, jis ne vienintelis. Pigmentacijos pokyčius gali skatinti ir tam tikra hormoninė būklė, kuomet veikia moteriški lytiniai hormonai. Pavyzdžiui nėštumo metu kai kurioms moterims atsiranda vadinamoji „nėštumo kaukė“ – melazma, išryškėjanti laukiantis, išliekanti žindant ir nebūtinai vėliau išnykstanti. Taip pat svarbu paminėti hormoninius kontraceptikus: tabletes, spirales, pleistrą – jei juos vartojant deginamasi saulėje, taip pat žymiai padidėja rizika atsirasti pigmentinėms dėmėms. Hormoninius pokyčius, taigi ir pigmentinių dėmių atsiradimą, gali paskatinti ir skydliaukės bei antinksčių veiklos pakitimai. Faktorių yra tikrai nemažai. Tačiau šiais laikais yra ir patikimų būdų, kaip saugotis ar sau padėti. Tačiau dar kartą pabrėžiu, savigydos - būtų geriau vengti.

Kad jau prakalbome apie savigydą, paminėkite dažniausias klaidas. Na, kad tikrai nekiltų pagunda imtis kokios „meškos paslaugos”.

Viena dažniausių ir baisiausių klaidų - sprendimas „nudegti juodai“. Ne kartą esu stebėjusi bandymą pigmentines dėmes pridengti įdegiu, kuomet mąstoma „jei tamsiai įdegsiu, viskas taps vienodai tamsu ir pigmentinių dėmių nesimatys“. Galiu pasakyti, kad taip niekada nebus. Bus blogiau: pigmentinė dėmė įdegs dar labiau. Taigi degindamiesi tokiu tikslu tikrai nepagerinsite situacijos, o galite dar ir pabloginti. Antra klaida padaroma namie, naudojant įvairius rūgštinius šveitiklius, kai pacientės, norėdamos išvengti chemijos, imasi iniciatyvos pigmentinių dėmių šviesinimui naudodamos citrinos sultis. Bet aš noriu atkreipti dėmesį: visiškai nesvarbu, ar tai rūgštinis kremas, ar citrina, ar rauginti kopūstai, kurie savyje turi vaisinių rūgščių, esmė ta pati – rūgštys su saule sukelia dar didesnę pigmentaciją. Taigi jei jau namie norite užsiimti tokiomis šviesinimo procedūromis, tai darykite tik vakare. O ryte būtinai pasitepkite kremu nuo saulės. Jei nesitepsite, visas vakarinis darbas nueis perniek arba gali būti dar blogiau.

O ką daryti toms, kurios su pigmentacija nori atsisveikinti ilgesniam laikui? Koks būdas patikimiausias?

Vienas efektyviausių ir patikimiausių metodų – lazerinės procedūros. Laderma pigmentinių dėmių naikinimo procedūroms naudoja vokišką lazerį Asclepion MedioStarNext. Šios procedūros metu, šaldant paviršinį odos sluoksnį, lazerio spinduliai švelniai pereina per odos sluoksnį ir pasiekia melanino sankaupas, sudarančias pigmentinę dėmę bei jas suardo, sukeldami tik lengvą dilgtelėjimo jausmą. Tiesa, iš karto po procedūros lazerio paveiktos pigmentinės dėmės šiek tiek patamsėja, tačiau per savaitę pašviesėja ir dingsta. Be to, šios lazerinės procedūros metu papildomai yra stimuliuojama kolageno bei elastino gamyba, todėl galėsite džiaugtis ne tik lygia, bet ir elastingesne oda. Aišku, norint ne tik išnaikinti pigmentines dėmes, bet ir išlaikyti pasiektą rezultatą, reikės sąžiningai laikytis aptarto odos priežiūros plano ir naudoti stiprų (SPF virš 50) kremą nuo saulės.

O mažesnio SPF tikrai nepakanka?

Odos ir apgamų apsaugai paprastai rekomenduojami kremai su SPF30+. Bet kai kalba eina apie pigmentines dėmes, kad jos „neprisigertų“ saulės ir nepatamsėtų, SPF turi būti 50+ ir ne mažiau! Pigmentinėms dėmėms apsaugos su SPF30 tiesiog per mažai.

Baigdama pokalbį gydytoja Asta Dumbliauskienė užsimena ir apie tai, kad po pigmentinių dėmių šviesinimo procedūrų aktyvų mėgavimąsi saulės voniomis apskritai reikėtų pamiršti. Visam laikui. „Nes oda turi puikią atmintį – jei ji yra linkusi formuoti pigmentines dėmes, vos tik „pagavusi“ saulę be apsaugos, vėl jas atgamins“, – teigia gydytoja ir pataria, kad po atsisveikinimo su pigmentinėmis dėmėmis, jau nuo pat pirmųjų saulės spindulių po ranka turėtumėte priemonę su SPF50+ ir prieš išeidamos į lauką ja pasiteptumėte reikiamas vietas.

#saulė #apsauga #vasara #SPF #melanoma #pigmentinėsdėmės #lazerinėdermatologija

DAUGIAU NAUJIENŲ

NAUJIENŲ ARCHYVAS

IEŠKOTI PAGAL ŽYMĘ

Žymių dar nėra.

Norite pasitarti? Klauskite arba registruokitės konsultacijai!

Dėkojame, Jūsų žinutę gavome! Netrukus susisieksime.

bottom of page